Referendum na temat zmian w przepisach dotyczących dopuszczalności przerywania ciąży w Irlandii odbędzie się 25 maja 2018 r. Chodzi o (ewentualne) usunięcie ósmej poprawki do konstytucji, która zrównuje prawa płodu i matki.
Obecnie Irlandia, obok Polski i Malty, ma najbardziej restrykcyjne przepisy dotyczące dopuszczalności przerywania ciąży w Unii Europejskiej. Aborcja dopuszczalna jest bowiem tylko w jednym przypadku – gdy ciąża poważnie zagraża życiu matki. W przypadku gwałtu czy kazirodztwa, zagrożenia zdrowia, poważnego uszkodzenia płodu czy ryzyka poronienia, przerwanie ciąży jest zakazane i zagrożone wyrokiem nawet do 14 lat więzienia dla matki. Natomiast przeprowadzenie aborcji poza granicami kraju nie jest karalne. Co roku tysiące Irlandek są zmuszone do turystyki aborcyjnej.
Tak zwana ósma poprawka, czyli zapis w irlandzkiej konstytucji o równym prawie do życia ciężarnej kobiety i płodu, istnieje od 1983 r. Zmiana prawa aborcyjnego w Irlandii musiałaby zatem zostać poprzedzona wprowadzeniem kolejnej poprawki do konstytucji – właśnie na ten temat przeprowadzone będzie referendum.
Stajemy solidarnie z Irlandkami w ich prawie do decydowania o swoim ciele, w walce o pełne prawa reprodukcyjne. Jest 21 wiek, czas skończyć z ciemnotą i zabobonem, czas odsunąć kościół katolicki od wpływu na prawo, świeckie struktury państwowe oraz na życie kobiet.
#RepealThe8th #InSolidarityWithIrishWomen #DziewuchyDziewuchomBerlin
Piątek, 17 maja 2018, Brama Brandenburska, Berlin
Berlin-Irish Together for YES
#Repealthe8th in 2018
Foto: Oliver Feldhaus