Europejski Kongres Kobiet. Relacje (z) Pogranicza

28.09.2019 | 9.30-18.00
Opera na Zamku 
ul. Korsarzy 34 (Zamek Książąt Pomorskich wejścia A i F), 70-540 Szczecin

Serdecznie zapraszamy na Europejski Kongres Kobiet w Szczecinie i na naszą wystawę!
Na wystawie zaprezentujemy wybrane transparenty i obiekty z naszych protestów od 2016 po dziś, grafiki i plakaty oraz zdjęcia zaproszonych fotografek i fotografów. Wystawa tworzy swoiste kalendarium najnowszej historii Polski pokazaną poprzez reakcję polskich aktywistek na działania polskiego rządu. Równocześnie Dziewuchy Berlin angażują się w niemieckie i migranckie ruchy aktywistyczne i są częścią środowiska feministycznego w Berlinie. Poprzez sztukę staramy się dotrzeć z przekazem do szerszych grup społecznych, motywować do podjęcia refleksji, znalezienia innej perspektywy. 

Wystawa plakatów i transparentów Anny Krenz stworzonych na akcje i demonstracje w Berlinie, organizowane przeciwko prawicowo-konserwatywnej polityce w Polsce, oraz w obronie praw kobiet w Polsce i Niemczech. 

Od zwycięstwa wyborczego populistycznej partii PiS w grudniu 2015 r. Polska jest na dobrej drodze do stania się autokracją. Polityka rządu kontrolowanego przez Jarosława Kaczyńskiego doprowadziła do upadku ważnych instytucji, takich jak Trybunał Konstytucyjny i do podziału polskiego społeczeństwa. Od samego początku dziesiątki tysięcy Polek i Polaków protestowało przeciwko tym zmianom, także w społecznościach polskich poza granicami kraju. Tak było również w Berlinie.

Kiedy wiele z nas, osób aktywnych ale i dotychczas niezaangażowanych, przypadkowych, stanęło na ulicach w kwietniu 2016 roku, rozpoczął się nowy kolejny etap walk o prawa kobiet w Polsce. Protesty i masowe obużenie były reakcją na pierwsze próby zaostrzenia ustawy aborcyjnej przez konserwatywne rządy partii PiS. Rozpoczął się też proces budowania nowej relacji w polsko-niemieckich obywatelskich środowiskach feministycznych. Od ponad trzech lat jako Dziewuchy Berlin działamy w Berlinie organizując demonstracje, pikiety czy akcje artystyczne solidarnie na rzecz Polski – od praw reprodukcyjnych po wolne sądy. Piszemy artykuły dla prasy, piszemy listy, podpisujemy petycje, zabieramy głos na demonstracjach i bierzemy udział w dyskusjach na temat Polski oraz nieustająco informujemy mieszkańców Niemiec o walkach kobiet o swoje prawa i sytuacji w Polsce. Jednocześnie stajemy solidarnie z innymi migrantkami na ulicach Berlina, angażujemy się w niemieckie kampanie w walce o prawa kobiet w Niemczech (np. Paragraf 218 i 219a).

W swojej twórczości artystycznej zawsze odwoływałam się do tematów politycznych i społecznych. Często ironiczne i/lub humorystyczne. Początkowo, jako członkini berlińskiego oddziału KOD a później w grupie Dziewuchy Berlin, od stycznia 2016 roku maluję transparenty, robię plakaty i grafiki do akcji i demonstracji w Berlinie. Do każdej akcji protestacyjnej wymyślam osobną koncepcję wizualną, właściwą dla tematu, odwołując się czasem do wcześniejszych prac, które tworzyłam i tworzę w kontekście świata artystyczynego i galeryjnego. Wykorzystuję te same narzędzia i materiały do produkcji transparentów, jakich używam na codzień w tworzeniu dzieł artystycznych. Jednak „klasyczne” dzieła artytyczne w przestrzeniach wystawienniczych oglądane są przez zupełnie inną publiczność – wąską grupę zainteresowanych sztuką. Inaczej to wygląda na ulicy.

Transparenty i plakaty stają się anonimowymi obiektami sztuki użytkowej, co w tym przypadku jest również wyzwaniem dla artysty. W ramach eksperymentu i dyskursu nad definicją sztuki, postanowiłam wystawić uliczne transparenty w przestrzeniach galeryjnych, wystawienniczych. Czy teraz stają się obiektami sztuki? Proces ten ma być punktem wyjścia do dyskusji na temat znaczenia sztuki i sztuki stosowanej oraz ich związku z polityką i działaniami politycznymi.

Oprócz plakatów i banerów na wystawie można zobaczyć także zdjęcia dokumentujące liczne akcje protestacyjne, fotografek i fotografów: Wojtka Drozdka, Olivera Feldhausa, Camilli Lobo, Moniki Saczyńskiej, Macieja Soji i Michała Żaka.


Europejski Kongres Kobiet. Relacje (z) Pogranicza. to spotkanie z liderkami społecznymi, aktywistkami, kobietami polityki, nauki i biznesu – osobami działającymi na rzecz zmian społecznych i równouprawnienia kobiet.

Wstęp wolny po rejestracji elektronicznej: http://kongreskobiet.wzp.pl/rejestracja-kongres-kobiet

http://kongreskobiet.wzp.pl/
Europejski Kongres Kobiet w Szczecinie – wydarzenie na Facebooku >>>

postkarte_Krenz_szczecin2

DSC_7955DSC_7958DSC_7956DSC_7960DSC_7961DSC_7965DSC_7968DSC_7969DSC_7972DSC_7976DSC_7977DSC_7981DSC_7983DSC_7986DSC_7988DSC_7993DSC_7995

Leave a Reply