W sobotę 05 września odbył się pierwszy Frankfurt Słubice Pride. Delegacja Dziewuchy Berlin również wzięła w nim udział.

Do spokojnego dwumiasta nadciągnęły setki kolorowych ludzi, aby zamanifestować swój sprzeciw dla łamania praw i dyskryminacji osób LGBTIQ+ w Polsce. Chciano w ten sposób pokazać wsparcie oraz tolerancję, bez względu na miejsce zamieszkania czy narodowość. “Strefy wolne od LGBT”, które zostały utworzone w kilku polskich miastach uwłaczają godności człowieka.

Marsz rozpoczął się w Słubicach, następnie przeszedł przez most graniczny do Frankfurtu nad Odrą. Po polskiej stronie granicy jeździła furgonetka “obrońców życia” oklejona skandalicznymi oskarżeniami wobec osób LGBT, ponadto w jednym miejscu z głośników słychać było katolicką modlitwę.
Jednakże marsz był naprawdę pokojowy i nie było żadnych incydentów.
Przemawiali politycy (ci z Słubic byli w mniejszości, nad czym ubolewali organizatorzy) zarówno z niemieckiej, jak i polskiej strony. Do dwumiasta przyjechały również osoby z innych miast obu krajów.

Po zakończeniu części oficjalnej, rozpoczęła się część artystyczna – koncerty. Była niesamowita atmosfera miłości i pokoju. Organizatorom udało się zwrócić uwagę na wydarzenia wobec osób LGBTIQ+ w Polsce i pokazać, że tak nie musi być, że nie są żadną ideologią. Tylko dlaczego takie osoby bezpiecznie czują się tylko poza granicami Polski?

W demonstracji wzięło udział ok. 800 osób (prawie 3 razy więcej niż się spodziewano), rygorystycznie przestrzegano środków bezpieczeństwa związanych z Covid-19.

Bardzo dziękujemy organizatorom (Frankfurt-Słubice-PRIDE, Fundacja Warto być równym nad Wartą i Instytut Równości) za wsparcie polskich środowisk LGBTIQ+.

Agnieszka Glapa / Dziewuchy Berlin

#FrankfurtSłubicePride #LGBTQI #Polska #Pride #DziewuchyBerlin

Na proteście w imieniu Dziewuchy Berlin solidarny głos zabrały Alicja F. i Magdo.

PRESSE:

https://taz.de/Deutsch-polnische-Pride-in-Frankfurt/!5708337/

Radio COSMO: „Po obu stronach Odry jest potrzeba walki choć z innych powodów” >>>

FOTOS: Ela Kargol

Leave a Reply