Wednesday, 25 November 2020 at 16:00
Gendarmenmarkt Berlin
Naszej walki tydzień 5-ty. Solidarność ponad granicami. W środę o 16.00 wspieramy żądania naszych Sióstr z Korea Verband i AG Trostfrauen. https://www.facebook.com/events/3601143880003836/
Z opisu organizatorek:
“We wrześniu 2020 roku Statua Pokoju zawitała do nas do Berlina. Oznacza ona odwagę “kobiet do towarzystwa”, które podczas II wojny światowej były seksualnie zniewolone przez japońskie wojsko i złamały milczenie o tej zbrodni wojennej. Dzieło symbolizuje głosy ocalałych i niesie je w świat: Seksualna przemoc wojenna istnieje nie tylko w historii, ale wyraża się także w krzyczącej wściekłości i cichych łzach dzisiejszych ofiar!
Tuz po instalacji, pod naciskiem japońskiego rządu, Urząd Dzielnicy Mitte wycofał pozwolenie na budowę pomnika. Pokazuje to, jak hegemoniczne interesy władzy po raz kolejny chcą uciszyć glosy tych, którzy przeżyli. Ze względu na masowe protesty berlińczyków i ogólnoświatową solidarność, na razie zaprzestano usuwania Pomnika.
Wzywamy Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Senat Berlina i Urząd Dzielnicy Mitte, aby nie ingerowały w wolność sztuki i wypowiedzi w imię dyplomacji! Poprzez naszą akcję protestacyjną wysyłamy sygnał przeciwko zaprzeczeniu zbrodni kosztem kobiet.
Zbierzmy się wszyscy razem i usiądźmy na przygotowanych krzesłach! Zostańmy, każdy z nas , z osobna Statuą Pokoju.
400 krzeseł czeka na was. Przynieście świece i swoje własne plakaty . Pamiętajcie o maseczkach i zachowaniu odstępu. Ubierzcie się w ciepło.”
Po czym serdecznie zapraszamy na demonstrację z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Przemocy wobec Kobiet* o godz. 18.00 przed Urzędem Spraw Zagranicznych.
https://fb.me/e/3MG1HPlSL