Nasze siostry z Łodzi – Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom – napisały apel dotychzący udziału kobiet w debatach oraz zagwarantowania równości płci w stacjach radiowych i telewizyjnych. Zebrały podpisy do ponad 2000 osób i 60 organizacji i wysłały list do mediów (m.in. Polsat News, TVN24, radia Tok FM, radia Zet, RMF FM, „Gazety Wyborczej” czy telewizji publicznej). Dziewuchy Berlin oczywiście wspierają!

APEL DO MEDIÓW

Szanowni Państwo,

apelujemy o zapewnienie równego dostępu do mediów publicznych i prywatnych dla kobiet i mężczyzn, tak by opinia publiczna miała możliwość zapoznania się z opiniami specjalistek i specjalistów z danej dziedziny, zwłaszcza, jeśli redaktorki i redaktorzy programów telewizyjnych poruszają temat szeroko rozumianych praw kobiet. Wzywamy również do określenia przejrzystych procedur na rzecz zagwarantowania równości w stacjach radiowych i telewizyjnych, w tym procedur kierowania zaproszeń do gościń i gości.

Stanem pożądanym byłoby prowadzenie dyskusji oraz debat w parytecie, z zachowaniem równowagi płci. Rozumiemy, że z różnych przyczyn nie zawsze jest to możliwe, ale nierówność jednego dnia można wyrównać dnia kolejnego. W sytuacji, w której to partie delegują osoby do udziału w rozmowie, jesteśmy przekonane, że przy odrobinie dobrej woli media są w stanie nakłonić odpowiednie jednostki do wprowadzenia zmian na tej liście.

Pamiętajmy, że media dysponują ogromnym potencjałem w zakresie kształtowania świadomości Polek i Polaków, w szczególności ludzi młodych. Od nas wszystkich zależy ich postawa w dorosłym życiu, która powinna opierać się na poszanowaniu drugiej osoby i równym traktowaniu członkiń i członków społeczeństwa. Jest to nasza wspólna odpowiedzialność. Wykonajmy tę pracę jak najszybciej i jak najlepiej.

DLACZEGO TO JEST WAŻNE?

Jesteśmy zaniepokojone i zaniepokojeni faktem niewielkiego udziału kobiet w medialnej debacie dotyczącej w szczególności szeroko rozumianych praw kobiet. Oglądając programy publicystyczne w wielu mediach zauważamy, że w większości przypadków są do nich zapraszani niemal wyłącznie mężczyźni, podczas gdy udział kobiet jest jedynie okazjonalny. Najczęściej to panowie dyskutują o prawach reprodukcyjnych kobiet, o płaconych na rzecz kobiet i dzieci alimentach, czy o zmianie wieku emerytalnego kobiet. Ta tendencja dotyczy zresztą również innych tematów, niekoniecznie związanych z prawami kobiet.

Uważamy, że kwestie bezpośrednio związane z prawem kobiet do samostanowienia, prawem do aborcji, przemocą wobec kobiet, antykoncepcją, w tym awaryjną i wiele innych, powinny być omawiane w pierwszej kolejności przez kobiety, których kwestie te nie tylko bezpośrednio dotyczą, ale które są niejednokrotnie ekspertkami w dziedzinach omawianych na wizji. W wielu programach jednak nadal dyskusje odbywają się wyłącznie w męskim gronie. Przykładów można podawać wiele, jednak skupiamy się tylko na wybranych, zdając sobie sprawę z tego, że nie są to wszystkie programy, w których występuje ta nieprawidłowość i jest ich wiele więcej.

Zależy nam na uzyskaniu równowagi, ponieważ w Polsce jest wiele specjalistek, które są gotowe zabierać głos w mediach na temat ich praw i problemów. Ale nie tylko – w każdej z dziedzin ekspertkami są również kobiety, więc na każdego mężczyznę-eksperta z łatwością można znaleźć kobietę-ekspertkę i dać jej możliwość wypowiedzenia się.

Pod apelem podpisały się i podpisali przedstawicielki i przedstawiciele ruchów feministycznych, środowisk kobiecych oraz organizacji demokratycznych i równościowych jak: Akcja Demokracja, Centrum Praw Kobiet, Democracy is OK, Dziewuchy Dziewuchom Berlin, Dziewuchy Dziewuchom Poznań, Dziewuchy Dziewuchom Szczecin, EduKABE Fundacja Kreatywnych Rozwiązań, Fabryka Równości, Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Fundacja Czas Dialogu, Fundacja Feminoteka, Fundacja Kobieca eFKa, Fundacja Pozytywnych Zmian, Fundacja RÓWNOŚĆ.INFO, Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton, Inicjatywa Polska, Kobiety w Sieci, Konferencja Episkopatu Polek, Kongres Kobiet Województwa Śląskiego, Krytyka Polityczna, Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom, Manifa Łódź, Manifest Wolnej Polki, Marsz Godności, Nieformalna grupa #czarnyprotest, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Ogólnopolski Strajk Kobiet Sanok, pismo feministyczne ZADRA, Protest kobiet, Sieć Astra, Sieć Astra Youth, Spunk Fundacja Nowoczesnej Edukacji, Stowarzyszenie „Kobiecy Słupsk”, Stowarzyszenie Aktywne Kobiety, Stowarzyszenie Głosy Przeciw Przemocy, Stowarzyszenie Kongres Kobiet, Stowarzyszenie Klub XXI wieku, Stowarzyszenie Koniński Kongres Kobiet, Stowarzyszenie Pro Femina, Stowarzyszenie Stop Stereotypom, Trójmiejskie Dziewuchy Dziewuchom, Warszawski Strajk Kobiet, Wielkopolski Kongres Kobiet i inne. 

Foto: Agata Kobylińska / Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom

 

Leave a Reply