Wtorek, 14.4.2020 | 18.00-20.00 | ONLINE

Światowa pandemia wirusa COVID-19 infiltruje nasze życie na wielu szczeblach: poczynając od dnia codziennego, życia rodzinnego, organizacji społeczeństwa, poprzez politykę i gospodarkę . Warto poddać wspólnej analizie poszczególne aspekty kryzysu i zastanowić się jakie skutki niesie on ze sobą. Jak więc wygląda ujęcie kryzysu z perspektywy feministycznej? Jak zachowywać się w obliczu pandemii i jakie środki muszą zostać zagwarantowane, by skutecznie chronić nas przed wirusem i jego szeroko pojętymi skutkami?
Chcemy porozmawiać z Tobą w miłej i luźnej atmosferze rozpoczynając serię dyskusji zatytułowaną “Feminizm w czasach zarazy”. Pierwsze spotkanie dotyczy pracy opiekuńczej. Wkrótce udostępnimy link do webinaru. Do dyskusji zachęcamy przygotować sobie przekąski i ulubiony napój.

****Feminizm w czasach pandemii: Praca opiekuńcza****

Kto opiekuje się dziećmi po zamknięciu szkół? Kto troszczy się o chorych w szpitalu? Pielęgniarki i pielęgniarze, opiekunki i opiekunowie, nauczycielki i nauczyciele: wszyscy otrzymują niewielkie pieniądze za pracę wymagającą i cenną społecznie.
Kryzys spowodowany koronawirusem sprawia, że branża pracy opiekuńczej, wykonywana głównie przez kobiety, zaczyna być postrzegana jako sektor niezbędny dla “utrzymania systemu”. Jednocześnie kryzysowa sytuacja w groteskowy sposób obnażyła wieloletnie zaniedbania systemu zdrowotnego, edukacyjnego czy polityki rodzinnej.

Pandemia powoduje ogromne obciążenia sektoru pracy opiekuńczej – tej sformalizowanej (w szpitalach, szkołach czy domach opieki), jaki i nieformalnej (opieka nad dziećmi i osobami starszymi w domu, sprzątanie czy gotowanie). Jakie są skutki przeciążenia pracą opiekuńczą i jak wpływa to na nasze codzienne życie? Jakie środki są niezbędne? Zapraszamy na wspólną dyskusję!

Do zobaczenia,

Wasze Dziewuchy!

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/593690711238004/

Leave a Reply