What would Rosa say?
Was würde Rosa wohl sagen?
Co by powiedziała Róża?
Róża Luksemburg (urodzona 5.3.1871 w Zamościu, zamordowana 15.1.1919 w Berlinie), to polska działaczka, pisarka, społeczniczka, kobieta, która nie potrzebowała mężczyzn, by się wyemancypować, kobieta, której analiza ekonomiczna i krytyka kapitalizmu są dziś bardziej aktualne, niż wiele teorii pisanych przez ówczesnych brodatych myślicieli.
W Niemczech świętowana, w Polsce w kulturze masowej, politycznej i świadomości społecznej – zapomniana, niedoceniana lub wymazywana z kart historii, jej obraz bywa prezentowany w krzywym zwierciadle poprzez pryzmat płytkiego podejścia do historii.
Nie trzeba się zgadzać z teoriami Róży Luksemburg, żeby docenić jej wkład w rozwój myśli społecznej, politycznej, feministycznej. Jej nowatorskie podejście da się dziś odczytać po raz kolejny, w kontekście współczesnego świata.
Częścią rozwoju myśli społecznej i feministycznej jest jej różnorodność, dlatego spierać się na argumenty warto, zawsze. Tak jak Róża polemizowała z filozofami, tak my możemy dziś podjąć polemikę i analizę w kontekście aktualnych wydarzeń i podjąć refleksję.
A czy dziś słowa Róży są nadal aktualne?
W dzień urodzin publikujemy wybrane cytaty Róży Luksemburg. Niech owe słowa stanowią dla nas przyczynek do refleksji – czy są aktualne? Czy można je odnieść do czasów współczesnych, sytuacji kobiet, pracownic, w Polsce, Niemczech czy na świecie? Co się zmieniło przez ostatnie 100 lat?
A co powiedziałaby Róża dziś?
Przyjaźń Róży Luksemburg z Clarą Zetkin oraz ich wspólne działania są też przykładem na polsko-niemiecką solidarność ponad granicami i feministyczną współpracę. A to w obecnych czasach jest (znów) bardzo ważne – szczególnie, kiedy i w Polsce i w Niemczech ruchy prawicowe i nacjonalistyczne, autorytarne partie i organizacje ultrakatolickie jednoczą się i łączą światową siatką, by walczyć z kobietami i LGBT+ na poziomie politycznym i społecznym, za ogromne pieniądze. Dlatego przypominamy i nadal budujemy oddolną polsko-niemiecką feministyczną współpracę.
Podczas ceremonii Dziadów 1 listopada 2020, pod Pomnikiem Walczących o naszą i Waszą Wolność* w ramach Krwawych Tygodni** wywołałyśmy duchy naszych babek i prababek, kobiet anonimowych, niedocenianych, zapomnianych – które walczyły o naszą i Waszą wolność i nasze prawa – w tym duch czarownicy Jagnieszki, Marii Janion i właśnie Róży Luksemburg. My wszystkie z nich.
Dziewuchy Berlin
Grafika: Anna Krenz
—–
* Dawniej Pomnik Polskiego Żołnierza i Niemieckiego Antyfaszysty. Symbolicznie zmieniłyśmy nazwę pomnika 11.11.2020 na Pomnik Walczących o Naszą i Waszą Wolność.
https://www.dziewuchyberlin.org/…/11-11-2020-za-nasza…/
Święto Niepodległej Polki | COSMO Radio po polsku – Beitrag 10.11.2020 03:40 Min. Verfügbar bis 10.11.2021: https://www1.wdr.de/…/anna-krenz-swieto-noepodleglej…
——–
Ciekawe linki – więcej o Róży Luksemburg:
Interessante Links / mehr über Rosa Luxemburg:Was „Freiheit der Andersdenkenden“ wirklich meint (DE)
https://www.welt.de/…/Rosa-Luxemburg-Was-Freiheit-der…

“Wszystkie twarze Róży Luksemburg” / Polityka
https://www.polityka.pl/…/1743604,1,wszystkie-twarze…
Praktyka Teoretyczna – 6/2012 – Dziedzictwo Róży Luksemburg
https://issuu.com/praktyka_teoretyczna/docs/pt6-2012
RÓŻA LUKSEMBURG W PODRĘCZNIKACH POLSKICH I NIEMIECKICH / Krzysztof Ruchniewicz
https://krzysztofruchniewicz.eu/roza-luksemburg-w…/
Rosa Luxemburg “Klerus und Sozialismus”
https://www.rosalux.de/…/Standpunkte_RL_Kirche_und…